نورپردازی چیست

نورپردازی چیست
5
(1)

نورپردازی چیست نورپردازی یک دانش و مهارت نسبتاً جدید در دنیا و ایران به حساب می‌آید. نورپردازی از زمانی قدرت و تاثیر واقعی خود را به رخ همگان کشید که LED ها وارد دنیای نور و روشنایی شدند. در این مقاله به معرفی علم نورپردازی می پردازم.

نورپردازی چیست

 نورپردازی در واقع دانش و مهارتی است که علومی همچون فیزیک نور، برق و الکترونیک، معماری، تاریخ، روانشناسی، پزشکی، اقتصاد، اپتیک، شهرسازی، مردم‌شناسی، هنر، نرم افزار و طراحی صنعتی را دربر می گیرد.

 هنگامی که علاوه بر تامین نور مورد نیاز برای انجام کارها به کانسپت معماری فضا، ارگونومی، زیبایی، خوانایی، جذابیت، برقراری ارتباط، محیط زیست و رفع نیازهای انسانی نیز توجه کنیم در واقع به سراغ نورپردازی رفته ایم!

در نورپردازی به همان اندازه که نور قابل احترام و مهم است، سایه و تاریکی هم قابل احترام و مهم است!

 

نورپردازی چیست
توجه نورپردازی به نیازهای مختلف

هدف از نورپردازی چیست

 نورپردازی نیز مانند سایر کارها و دست یافته های بشری، سعی در برطرف کردن نیازهای انسانی دارد. نیازهای انسانی در نورپردازی به سه دسته آسایش بصری، کارایی بصری و نمود بصری خلاصه می شوند اما یک نورپردازی موفق به این سه مورد ختم نمی شود بلکه هماهنگی با معماری و در نظر گرفتن محیط زیست و هزینه هم دو رأس دیگر مثلث نورپردازی موفق هستند.

 

 نورپردازی و فواید آن

نورپردازی یک فضا هنگامی که طراحی شده و اصولی باشد فواید ذیل را به دنبال دارد:

  •  افزایش فروش محصولات
  •  افزایش کارایی افراد
  •  ارتقای سلامت افراد 
  •  افزایش جذابیت محیط
  •  برقراری ارتباط بهتر افراد با محیط
  •  افزایش حس امنیت
  •  ارتقاء ایمنی محیط

 نورپردازی آن چنان قدرتی دارد که اگر بگوییم بر سرنوشت انسان نیز تاثیر می گذارد، اغراق نکرده ایم!!!

 

نورپردازی چیست
تاثیر نورپردازی بر سرنوشت انسان

 نورپردازی و انواع آن

 نورپردازی، از دیدگاه ها و کاربردهای مختلف قابل دسته‌بندی است اما یک دسته بندی کلی برای نورپردازی وجود دارد و آن تقسیم نورپردازی به دو حیطه نورپردازی داخلی و نورپردازی خارجی است.

تمرکز نورپردازی داخلی بر اهداف و کاربری های داخل ساختمان ها بوده‌ و تمرکز نورپردازی خارجی بر اهداف و کاربردهای خارج ساختمان ها می باشد. در یک نورپردازی موفق هر دو دیدگاه با هم  وجود دارد یعنی از لحاظ جنبه های فنی، زیبایی، خوانایی و عملکردی به گونه‌ای نورپردازی داخلی و خارجی با یکدیگر در ارتباط هستند.

 

 نورپردازی و روند طراحی آن

 نورپردازی یک فرآیند است نه یک اتفاق!

 برای داشتن یک نورپردازی موفق که بتواند کارا و ماندگار باشد باید نورپردازی جزء اولین تصمیمات طراحی یک فضا باشد و با معماری و جزئیات پروژه هماهنگ بوده و در هم ذوب شوند نه اینکه صرفا با انتخاب چند چراغ گران قیمت و زیبا، نام نورپردازی را خدشه دار کنیم!

 برای درک بهتر روند طراحی نورپردازی، توصیه می کنم مقاله نورپردازی منزل مسکونی را حتما مطالعه کنید

 

 نورپردازی طبیعی و مصنوعی

 وقتی صحبت از نورپردازی می شود ذهن اکثر افراد به سمت نورپردازی مصنوعی( نورپردازی الکتریکی) می رود اما این تمام ماجرا نیست.

 امروزه در دنیا نورپردازی مصنوعی به نوعی کمک کننده و یاری رسان نور طبیعی روز است . امروزه جانمایی  و طراحی معماری ساختمان ها به گونه ای انجام می شود که حداکثر استفاده را از نور رایگان، پاک و در دسترس خورشید ببرند.

در ساختمان‌هایی که فعالیت ها به گونه ای است که پس از غروب آفتاب، ادامه دارند و یا نسبت به تغییرات شدت روشنایی حساس هستند، از نور مصنوعی نیز استفاده می شود؛ پس اولویت در ساختمان هایی که امروزه در دنیا ساخته می‌شود استفاده حداکثری از نور روز و استفاده حداقلی از نور مصنوعی است.

 

نورپردازی چیست
اولویت نور طبیعی بر نور مصنوعی

  نتیجه گیری

 در دنیا، علم شیرین نورپردازی یک علمی نسبتا نوپا و جدید است. این علم با علوم مختلفی عجین شده است تا نیازهای انسانی را برطرف کند. یک نورپردازی موفق علاوه بر رفع نیازهای انسانی با معماری فضا هماهنگ است و بر حفظ محیط زیست و کاهش هزینه‌ها نیز تکیه دارد. اگر نورپردازی طراحی شده و اصولی باشد می تواند سرنوشت انسان را نیز تغییر دهد!!! 

امیدوارم جواب این سوال را با خواندن این مقاله یافته باشید: نورپردازی چیست

 

نویسنده : سعید صادقیان

ممنون که این مقاله را مطالعه نمودید! به پاس قدر دانی از شما، هر گونه سوالی راجع به این مقاله را در زیر عنوان کنید تا نهایتا پس از یک روز پاسخ دهیم

محصول آموزشی مرتبط:

-90%
۷۰.۰۰۰تومان

 

این مقالات را بخوانید:

سبک مدرن چیست
سبک مدرن و رازهای نورپردازی آن

5 (3) سبک مدرن چیست سبک مدرن برخلاف سبک کلاسیک، از گذشته دوری کرده و ...

نورپردازی انسان محور
همین الان بخوانید

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

برای ثبت نظر بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. نمایش آرا 1

اولین رای را برای این مقاله ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
2:06 AM
!برای دیدن آموزش های جذاب نورپردازی، پیج ما را فالو کنید
seen

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید!

مشاهده پیج اینستاگرام
close-link
پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید
مشاهده پیج اینستاگرام
close-image